#1 12-10-2006 22:50

wishka

Administrator

2527533
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 403
WWW

Gombro wielkim poetą był...? (Dzienniki)

Do fanów literatury o zabarwieniu biograficznym nie należę, meczę się nieprzeciętnie setkami stron pełnych bełkotu intelektualno - towarzysko - społecznego.. Jednak "Dzienniki" W. Gombrowicza urzekły mnie pod każdym względem i choć sformułowanie to na pewno cechuje jakaś dziecinna naiwnośc - ach jak cudownie! ;) Przede wszystkim rozbraja mnie ich uniwersalizm - gdy Gombro pisał o Polakach w latach 50-tych XX wieku - myślę sobie, że praktycznie się nie zmieniliśmy. Katolicyzm, literatura, sztuka, ludzie - Gombro pisał o tym wszystkim w niezwykły sposób, ze specyficznym humorem, który do dziś wzbudza kontrowersje, ze specyficznym dystansem. Dzienniki są jednak przede wszystkim wspaniałym komentarzem do dzieł pisarza.
Dlaczego Gombrowicz? Ostatnio powrócił "na usta" wszystkich w wyniku domniemanego zniknięcia z kanonu lektur szkolnych (ja nic nie znalazlam, może ktoś pomoże? :) ). Tak sobie myślę, że jedna lektura "Trans-Atlantyku" być może więcej jest warta dla rozwijającego się młodego umysłu, niż cała półka nieszczęsnego, biednego H. Sienkiewicza ;) Opinie ?


http://www.denness.net/scrobblersig.php?username=wishka

Offline

 

#2 21-10-2006 23:00

Panadol

Zarejestrowany: 19-10-2006
Posty: 14

Re: Gombro wielkim poetą był...? (Dzienniki)

Rajt. Dzienniki sa genialne pod kazdym względem. Jak i inne ksiązki wyżej wspomnianego. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego usuwa się go z kanonu lektur. Fakt faktem, raczej figuruje tam 'Ferdydurke' jak 'Trans-Atlantyk', ale łot a diferens. Wywalenie go to zbrodnia, znacznie wiekszej  liczbie osób podoba się Gombrowicz jak Sienkiewicz.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plKuźnica pensjonaty wynajem busów Medycyna chińska