#1 15-01-2007 20:12

wishka

Administrator

2527533
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 403
WWW

Realizm magiczny

Wikipedia mówi o realizmie magicznym tak:

Pojęcie to powstało w latach 50. XX wieku na określenie literatury, która nie należy do fantasy, ani surrealizmu, jednak zawiera w sobie pewne przekształcenie rzeczywistości. Twórcy realizmu magicznego bardzo często nawiązują do wierzeń i folkloru Ameryki Łacińskiej.

Wychowałam się na pisarzach iberoamerykańskich i znam bardzo dużo osób z mniej wiecej mojego pokolenia, które mają podobne doświadczenia :) Niesamowity klimat, specyficzna erotyka, ale przede wszystkim kompletnie inna mentalność zawsze mnie ujmowała w tej literaturze.. A czym realismo magico jest dla Was?


http://www.denness.net/scrobblersig.php?username=wishka

Offline

 

#2 18-01-2007 12:12

_49

Ibuprom MAX

Skąd: out_of_reach
Zarejestrowany: 16-10-2006
Posty: 91

Re: Realizm magiczny

Znam niestety - i to jedynie z dwóch książek - Marqueza. Niemniej jednak sposób, w jaki ten czlowiek przelewa się na papier naprawdę budzi emocje. Tylko i wyłączne pozytywne. Może jakieś rekomendacje a propos innych twórców z tego obszaru literatury?


Jenerał Sowiński stracił dla Polski nogę, Walery Sławek stracił dla Polski oko, Aleksander Kwaśniewski stracił dla Polski 10 kilo.

Offline

 

#3 21-01-2007 13:17

wishka

Administrator

2527533
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 403
WWW

Re: Realizm magiczny

Moim zdaniem realizm magiczny świetnie się prezentuje w krótszych formach literackich - jakimi są opowiadania :) Dlatego polecam wszelkie zbiory opowiadań, czy to G. G. Marqueza (świetne "Dwanaście opowiadań tułaczych"), J. Cortazara (magiczne "Opowieści o kronopiach i famach"), I. Allende ("Opowieści Ewy Luny"). Dodałabym do tego takie nazwiska jak: A. Carpentier (polecam "Podróż do źródeł czasu") czy C. Fuentes, nasza "magiczna realistka" O. Tokarczuk (polecam jej ostatnią książkę "Anna Inn w grobowcach świata") czy taki popularny ostatnio W. Kuczok (nawiązując jeszcze do opowiadań - "Widmokrąg" oraz "Opowieści przebrane"). To tak na gorąco, jak mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę, a jeśli coś pominęłam to proszę dopisywać, proponować, zachęcać, zniechęcać... :)


http://www.denness.net/scrobblersig.php?username=wishka

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plpokevapor www.piesku.pl www