#1 08-03-2007 21:42

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Dub w muzyce elektronicznej

Piszę ten wątek, bo ostatnio zbliżyłam się do tego gatunku, a tu notka dla mniej zaznajomionych:

Wikipedia napisał:

Dub - technika przetwarzania nagrań muzycznych (głównie z gatunku reggae), eksponująca zwłaszcza sekcję rytmiczną (bębny, bas), powstała na Jamajce w latach siedemdziesiątych XX w.. Obejmuje zarówno przetwarzanie muzyki na żywo (przez realizatorów dźwięku, tzw. dubmasterów), jak i nagrania studyjne. Technika dub skupia się na wybranym elemencie nagrania, który w wersji oryginalnej pozostaje na dalszym planie. Z reguły w nagraniu dub pomija się oryginalny wokal, czasem jest ono wykorzystywane jako podkład do toastingu.
Współcześnie dub stał się też osobnym gatunkiem muzycznym, obejmującym głównie instrumentalne nagrania, oparte przede wszystkim na transowym brzmieniu basu i perkusji, wzmocnionym przez specjalne efekty (delay).

Ta, wiem, bardzo rozjaśniające umysł.

W końcu moi Drodzy, Massive Attack są nazwani jednymi z królów trip-hopu, ale w gruncie rzeczy ich muzyka jest oparta dubie ;). Najlepiej to słychać na Protection - wybitnie w ♪ Spying Glass, ♪ Better Things. Ale nie tylko.
Zastanawiam się, czy interesujecie się tą muzyką i moglibyście mi coś ciekawego polecić. Jak można się domyślać, dub niejedno ma imię, mnie bardziej interesują odmiany typu ambient dub, czy jakieś takie downtempowe duby. Za Asian Dub Foundation dziękuję ;) - dla mnie im mniej wokalu, tym lepiej. Żadne ragga muffin też mnie nie interesuje. No Protection - dzieło Mad Professora też mi jakoś nie podeszło.

Jak na razie znam:

  • Sounds From The Ground - no dla mnie osobiście - rewelka. Idealnie wyważone elementy downtempo, dubu i ambientu. Ostatnio namiętnie ich katuję. Szczególnie polecam płytę Terra Firma [odsłuch @ Amazon].

  • Pole - to już cięższy orzech do zgryzienia ;) dla mnie nowość, niewątpliwie trzeba się w to wczuć, bardzo minimalistyczne i niezbyt pozytywne. Ale dubem przesycone ;) Raczej dla fanów minimalizmu, glitch i IDM. Płytka 3.

  • Thievery Corporation - to na pewno każdy zna, więc nie muszę przedstawiać ;) Jedne płyty bardziej, drugie mniej naznaczone dubem. Też mogę określić ich jako taki downtempo dub.

  • Ott - bardzo miły ambient dub - uważam, że świetny na te ciepłe wiosenne dni :) i płytka Blumenkraft.

  • Salmonella Dub - fajne, chyba typowe dubowe granie, niestety słucham rzadziej, niż innych, przez lekki rockowy charakter i wokal ;) ale w dalszym ciągu uważam, że warto znać.

  • Bill Laswell - no ;) ten pan to chyba klasyk dubowego i ambientowego brzmienia. Po raz pierwszy usłyszałam co zrobił, na płytce Dreams Of Freedom - Ambient Translations Of Bob Marley In Dub - dobra rzecz. Potem przyszła pora na jego solowe projekty, zresztą połapać się we wszystkich jego produkcjach to czarna magia ;). Współpracował także ze Scornem [znanym także jako Mick Harris i założyciel Lull] - scorn to już bardzo ciężka sprawa, więc nie będę o niej w tym temacie wspominać.

Ok, na pewno wiele pominęłam, albo zapomniałam i nie zdaję sobie sprawy, że ma coś wspólnego z dubem. Ale taki ogólny obraz chyba jest. A jak Wy z dubem? ;)


))<>((

Offline

 

#2 08-03-2007 21:48

kasper.linge

Anaesthesiac

Zarejestrowany: 23-10-2006
Posty: 177

Re: Dub w muzyce elektronicznej

mi po głowie chodzi Deadbeat - cos z pogranicza własnie ambient dubu chyba.
no i jeszcze Pan American tez chyba pod dub mozna podciągnąć, choc dotarłem do tego w związku z post-rockiem ;)
a najbardziej z wyzej wymienionych to mnie te duby Marleya zainteresowały. bede musiał sie temu przyjrzec.

Ostatnio edytowany przez kasper.linge (08-03-2007 23:21)


http://imagegen.last.fm/basic10/artists/5/kasper_linge.gif

Offline

 

#3 08-03-2007 21:50

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Dub w muzyce elektronicznej

O właśnie, to jedna z tych rzeczy, o których zapomniałam :D Może dlatego, że sporadycznie słucham. Ale dzięki, przypomniałeś mi ;)


))<>((

Offline

 

#4 10-03-2007 16:48

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Dub w muzyce elektronicznej

Mam tu bardzo fajną płytkę do polecenia:

http://img241.imageshack.us/img241/1179/foldersv4.jpgJah Wobble & Bill Laswell - Radioaxiom: A Dub Transmission [2001]
♪ Odsłuch

1. Subcode (7:36)
2. Alsema Dub (5:48)
3. Virus B (8:06)
4. Orion (7:51)
5. 6th Chamber (7:09)
6. Alam Dub (6:49)
7. Second Sight (8:35)

No żeby nie przesadzić, ale kojarzy mi się z takim mniej awangardowym Ki-Oku, z dubem zamiast hip-hopu ;) Trąbka też może przywodzić na myśl twórczość Stealpota i są tu wszechobecne wschodnie [jak na moje ucho, indyjskie] motywy. Genialna sprawa, zdecydowanie polecam.


))<>((

Offline

 

#5 11-03-2007 15:48

wishka

Administrator

2527533
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 403
WWW

Re: Dub w muzyce elektronicznej

Oo, tak, fajna płytka :) I wracając do Deadbeat - uwielbiam Something Borrowed, Something Blue.


http://www.denness.net/scrobblersig.php?username=wishka

Offline

 

#6 30-08-2007 13:26

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Dub w muzyce elektronicznej

Właśnie odkryłam coś wypaśnego :D

Zentone - Zenzile Meets High Tone [2006]
http://img441.imageshack.us/img441/3226/zentonezenzilemeetshigdx0.jpg

Jest to spotkanie dwóch francuskich kapel dubowych: Zenzile i High Tone. Naprawdę świetna rzecz. Klasyczny dub taki ;) elektroniczny oczywiśćie. No. Polecam.


))<>((

Offline

 

#7 04-11-2007 00:11

Dorian

Panadol

6538400
Skąd: Radom
Zarejestrowany: 02-03-2007
Posty: 26

Re: Dub w muzyce elektronicznej

Wszyscy wykonawcy wymienieni w tym wątku grają muzykę "na kształt" dubu, lub z elementami dubu.
Oczywiście nie licząc Salmonella Dub ;) Jeśli ktoś jest zainteresowany dubem to polecam zagłębić się w dokonania artystów z wytwórni Universal Egg, takich jak Zion Train, Vibronic, Abassi Allstars itd. Poza tym polecam poznać wykonawców takich jak Jah Shaka (btw. 17 listopada we Wrocławiu będzie gwiazdą tegorocznego One Love 2007), Mad Professor, Lee "Scratch" Perry (ojciec chrzestny sukcesu Boba Marleya) itd. Jak będę miał czas, i pora będzie bardziej sprzyjająca pisaniu, dopisze kilka słówek o "gwiazdach" dubu. Poza tym dub tak na prawdę ma się dobrze w UK, w Europie, na Jamajce tradycja dubu powoli odchodzi do lamusa ;)

Jah Shaka - almighty Zulu Warrior - Live in Japan :]

http://pl.youtube.com/watch?v=CEikFjOcklI

Ostatnio edytowany przez Dorian (04-11-2007 00:15)


Linux user: #440847 Ubuntu user: #11198

Offline

 

#8 04-11-2007 00:21

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Dub w muzyce elektronicznej

A i wiesz co, w sumie dobrze, że to uściśliłeś ;)
No mnie osobiście ten dub w czystej formie średnio pasuje, ale bardzo proszę, zachęcam do pisania ;) Już w odpowiednim dziale :)

Jah Shaka - no nie mam nic przeciwko ;)


))<>((

Offline

 

#9 04-11-2007 00:23

kasper.linge

Anaesthesiac

Zarejestrowany: 23-10-2006
Posty: 177

Re: Dub w muzyce elektronicznej

j/w

Ostatnio edytowany przez kasper.linge (04-11-2007 00:27)


http://imagegen.last.fm/basic10/artists/5/kasper_linge.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plpokevapor www.piesku.pl www